PRZEWIŃ  STRONĘ

rolety

Blog

Markizy jako zadaszenia balkonów i tarasów

Taras i balkon są bardzo popularnym elementem współczesnego budownictwa. Dają możliwość popołudniowego wypoczynku po pracy oraz stanowią idealne miejsce na spotkania z przyjaciółmi. Mogą też spełniać funkcje placu zabaw dla dzieci. Ich wadą jest zwykle bezpośrednia ekspozycja na przedpołudniowe lub popołudniowe słońce, które latem może być męczące, a nawet niebezpieczne. Dlatego ważnym elementem tej zewnętrznej przestrzeni jest markiza – ruchomy system zewnętrznej ochrony przeciwsłonecznej.

Jakie są rodzaje markiz?

Markizy stanowią jeden z najpopularniejszych zadaszeń, które można dopasować do swoich upodobań. To lekkie, aluminiowe zadaszenia ze specjalnie impregnowanej tkaniny, które chronią zarówno przed słońcem, jak i przed deszczem. Najprostsze markizy składają się z aluminiowej konstrukcji, belki mocującej, rury nawojowej, składanych ramion i materiału. Firmy sprzedające markizy mają zwykle w swojej ofercie ich trzy podstawowe rodzaje: balkonowe, tarasowe i koszowe – dostępne w pełnej kasecie, półkasecie lub bez kasety. Markizy balkonowe przeznaczone są do osłaniania silnie nasłonecznionych okien, balkonów, loggii i małych tarasów. Do większych tarasów oraz ogródków letnich wykorzystywane są markizy tarasowe – zwykle wyposażone dodatkowo we wsporniki boczne, które chronią przed zerwaniem materiału podczas silnych wiatrów. Markizy koszowe o charakterystycznym, półokrągłym kształcie, stosowane są najczęściej do ozdabiania okien i witryn sklepów oraz wejść do lokali użyteczności publicznej. Montaż markiz jest niezwykle prosty – można je przymocować do krokwi dachowej, nadproża, ściany lub balkonu.

Zalety stosowania markiz

Markizy balkonowe i tarasowe absorbują promieniowanie słoneczne i emitują ciepło na zewnątrz, przez co dobrze chronią wnętrze przed uciążliwym upałem. Jednocześnie umożliwiają dopływ naturalnego światła. W przeciwieństwie do rolet pozwalają na utrzymanie kontaktu wzrokowego z otoczeniem. Istotną zaletą tych osłon jest to, że można je rozwijać na różne długości – ich zastosowanie pozwala na zacienienie tylko połowy tarasu, a reszta pozostaje w słońcu. Markizy poprawiają warunki ergonomiczne, zapewniając równomierny rozkład światła i chronią przed promieniowaniem UV, dzięki czemu nie penetrują skóry. Zastosowanie markiz powoduje, że promienie słoneczne nie docierają do mebli oraz innych przedmiotów ustawionych w pobliżu okien, dzięki temu nie zaczną one blaknąć ani się odbarwiać. Dzięki markizom można ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z klimatyzacji, która generuje wysokie koszty eksploatacji. Markizy występują w wielu stylach i kolorach. Bez trudu można dopasować ich wygląd do konkretnego budynku. Produkowane są także pod konkretne wymiary tarasu lub balkonu, co ułatwia ich dopasowanie.

Wróć do bloga

Kontakt

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

rolety

LUZINO

ul. Rumiankowa 8

rolety

609-726-361

rolety
rolety